6 nejčastějších pojišťovacích chyb

<< čas čtení: 3 minuty >>

Máme pro vás 2 zprávy: jednu dobrou a jednu špatnou. Špatnou zprávou je, že většina lidí má špatné pojistky, pravděpodobně i vy. Na jedné straně za ně platí hodně peněz, na straně druhé nejsou dostatečně pojištěni. Dobrou zprávou je, že za kvalitní pojištění nemusíte platit více, než platíte dnes. Často dokonce méně. Jde jen o to, správně pojistky nastavit. Jakých nejčastějších chyb se lidé při pojišťování dopouštějí?

1. Podceňují pojištění

Určitě ve svém okolí znáte někoho, kdo si myslí, že je nesmrtelný nebo nezranitelný. Jejich mottem je: „Mně se přece nic nestane.“ Bohužel osud je občas nevyslyší…

2. Jsou pojištěni na velmi nízké částky

Druhým typem jsou naivky – mají životní pojištění na 100 000 Kč a bláhově si myslí, že to stačí. Bohužel většinou nestačí. Zamyslete se sami nad svými pojistkami – na jak dlouho by vám nebo vaší rodině stačily peníze, které byste v případě pojistné události dostali?

Pojišťujte se na miliony korun, ne na statisíce!

3. Pojišťují to, co nepotřebují

Opakem jsou lidé, kteří pojištění naopak přeceňují. Nebo dají na pojišťováky a mají životní pojištění, i když na nich není nikdo ekonomicky závislý. Nebo mají pojištění pracovní neschopnosti, i když mají stotisícové úspory, ze kterých mohou v případě nemoci čerpat.

Prostě vyhazování peněz oknem.

4. Pojišťují prkotiny

Další skupinou jsou lidé, kteří by měli nejraději airbag i na koloběžce. Zlomená ruka, vyražený zub, to vše můžete mít pojištěné, za vše můžete dobrovolně platit. Pár tisícikorun určitě potěší, ale spočítejte si: kdybyste nebyli pojištěni, finančně to téměř nepocítíme a navíc budeme mít peníze na investice.

Další vyhazování peněz.

5. Velmi úzké pojištění

Také máte pojištění smrti úrazem? A v případě smrti při autonehodě dostane rodina dvojnásobek!

Smrtí úrazem umírá jen 1/3 dospělých ve věku 30–60 let? 66 % lidí v tomto věku umírá na nemoc. Máte tedy šanci 2:1, že by vaši blízcí v tomto případě nic nedostali. Je to podobné, jako by rytíř měl brnění jen na 1/3 těla. To není příliš kvalitní ochrana.

A to ještě není všechno. Autonehody se na smrti úrazem podílejí cca 20 %. Takže to máme 20 % z 1/3 = pojištění smrti při autonehodě kryje cca 6,6 % případů úmrtí.

Je třeba něco dodávat?

6. Investují přes pojištění

minulém článku jsem psal o tom, jak jsem poprvé naletěl pojišťovákovi s kapitálovým životním pojištěním. Dnes tu máme jeho mladší sestru, investiční životní pojištění.

Jestli vás děsí ztráta 20 % v akciových fondech po 2 letech investování, vězte, že v investičním životním pojištění máte s vysokou pravděpodobností nulu, to je ztráta 100 %! Po 20 nebo 30 letech je to lepší, ale stále méně než v přímých investicích do podílových fondů.

Poplatky jsou holt poplatky.

Karel Kořený, EFP

Titulní fotografie: webová stránka pixabay.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů