Co dělat při poklesech akciových trhů?

Baron Rotschild se prý řídil heslem „Kupujte, když v ulicích teče krev“. V posledních týdnech akciovým investorům tečou naštěstí jen nervy. Jak se v této situaci chovat?

Doporučená řešení od nejlepšího po nejhorší:

    1. investujte mimořádnými vklady. Ty rozdělte na 3 části a postupně je investujte. Využijete tak současné situace k výhodným nákupům.
    2. zvyšte pravidelné investice. Nemáte-li na účtu peníze k jednorázové mimořádné investici, zamyslete se, zda můžete navýšit pravidelné investice.
    3. nedělejte nic. Nemůžete investovat více ani korunu? Obrňte se trpělivostí, nesledujte své investice. Pravidelná investice vám pomůže: při poklesu kupujete více podílových listů než dříve. Už dnes akcie klesly cca o 1/3, takže akciové trhy mají dnes akci „kupte 3, zaplatíte 2 a 3. máte zdarma“. A ztráta hodnoty dosavadních investic? Dokud akciové investice neprodáte, je ztráta pouze virtuální. Akciové trhy dříve nebo později opět vzrostou, překonají lednová maxima a ztráta se opět změní v zisk.
    4. snižte nebo přerušte pravidelné investice. Hrozí vám pokles příjmů? Nebo jste podnikatel, kterého současný vyhlášený nouzový stav způsobí pokles příjmů? Pokud nemáte vytvořenou dostatečnou finanční rezervu, dlouhodobé investice omezte. Je to pořád lepší než bankrot.
    5. investice prodejte. Toto je krajní řešení. Selže-li omezení výdajů, prodej likvidnějších investic, krátkodobý úvěr apod., nezbývá než investice prodat. Teď je vaše ztráta reálná a na pozdější návrat cen se budete jen dívat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů