Kdy NEkupovat akcie?!

<< čas čtení: 3 minuty >>

Je to marný, je to marný… Vysvětlit, že se investice do akcií skutečně vyplatí, je stejně náročné, jako zdolat některou z Himálajských velehor. Ještě jsme to ale nevzdali – takže jak to s akciemi vlastně je?

NEkupujte akcie pro krátkodobé investování
…ale na delší dobu.

Když budete investovat do akcií na krátkou dobu a budete si chtít investici kdykoliv rychle vybrat, hodně riskujete – může se stát, že právě v tuto chvíli budou akciové trhy v propadu. Možnost výrazného poklesu je totiž pro akciové trhy typická, protože kurzy akcií se velmi často a rády mění.

Na druhou stranu, je statisticky dokázáno, že investice do akcií na dobu delší než 15 let vám vložené peníze neprodělají – při správně nastaveném portfoliu. Tento trend trvá už 110 let.

Nezaručíme vám, že tomu tak bude i v budoucnosti, ale jak můžete vidět, je to velmi pravděpodobné. Proto jsou akcie vhodné pro plnění finanční nezávislosti a dalších dlouhodobých cílů.

Platí: Čím déle budeme investovat, tím lépe.

NEkupujte jednotlivé kusy
…pokud nejste profík, který sleduje trhy 3 hodiny denně.

Strefit se do jedné nebo několika akcií tak, aby vám pořád krásně vydělávaly, je pro začínající investory spíše loterie = spekulace, a ne rozumné investování. Dejte přednost akciovému fondu. U fondu, který má v portfoliu 100 až 200 pečlivě vybraných akcií, totiž pokles i několika z nich obvykle nemá na celkový výnos zásadní vliv.

NEkupujte osamocené odvětví a trhy
…zaměřte se na globální akciový fond.

Stejně jako se nevyplatí sázka na jednu akcii, je na tom i jeden trh nebo odvětví. Když koupíme fond zaměřený např. pouze na Japonsko nebo biotechnologie, snadno se může stát, že konkrétní zemi postihne recese a zvolený obor bude stagnovat a nebude se nijak rozvíjet. U globálního podílového fondu podobné riziko nehrozí. Leda by začal krachovat celý svět. A pokud svět náhodou zkrachuje, tak vám to už stejně bude jedno.

NEkupujte podílové fondy jen proto, že kurzy zrovna rostou
…kupujte proto, že rostou dlouhodobě.

Nechtějte krátkodobě vydělat na růstu akciových trhů = nespekulujte. Nechtějte rychle zbohatnout. Pamatujte, že pýcha akciových spekulantů předchází pád, spálit se dá na akciích velice snadno a rychle. Nenadálý propad akciových trhů bez křišťálové koule opravdu dopředu nepoznáte.

Když se budete řídit těmito zásadami, máte dobře nakročeno k tomu stát se vzorným akciovým investorem. Držíme palce!

A pokud vám palce nestačí, přijďte na některý z našich workshopů “Jak začít investovat”. Moc rádi vás tam uvidíme.

Karel Kořený, EFP

Titulní fotografie: webová stránka pixabay.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů