Poplatky, poplatky, poplatky

<< čas čtení: 4 minuty >>

Chcete, aby vám vaše dlouhodobá investice přinesla statisíce korun navíc, a přitom vás to nic nestálo? Odpověď, jak se vyhnout zbytečným poplatkům, najdete v našem dnešním článku.

U investic rozlišujeme trojí poplatky:

Vstupní – platí se jednorázově a slouží k úhradě nákladů spojených s nákupem podílových fondů.

Výstupní – jde také o jednorázové poplatky, které se strhávají při zpětném odkupu; u většiny podílových fondů jsou nulové.

Manažerské (správní) – ty se strhávají pravidelně každý rok z celkového majetku fondu a z nich se převážně platí práce portfolio manažerů a analytiků fondu, poplatky za nákup a prodej akcií ve fondu a další náklady investiční společnosti.

Které poplatky jsou důležité a které naopak ne?

Hodně investorů se rozhoduje podle vstupního poplatku. To má opodstatnění při krátkodobé investici do dluhopisových fondů nebo fondů peněžního trhu. Do akciových fondů ale investujeme na mnoho let, vstupní poplatek se zaplatí jen jednou a tak se v čase rozptýlí.

U dlouhodobých investic je naopak rozhodující manažerský poplatek. Ten platíme pravidelně každý rok.

Manažerský poplatek není dobrým ukazatelem pro nákladovost fondu. Tím je ukazatel Total Expense Ratio. TER má podobný význam jako RPSN u úvěrů – zahrnuje v sobě všechny náklady, které byly z majetku fondu během roku strženy a snížily tak výnos podílníků.

TER zjistíme v KIIDu – Klíčových informacích pro investory, nejčastěji pod názvem Náklady hrazené z majetku fondu v průběhu roku.

Co udělá TER o 1 % nižší?

Možná se to nezdá, ale při pravidelné investici na 30 let (viz 1. tabulka) nám o 1 % nižší nákladovost fondu zvýší výnosy o 21,4 %, při investici na 40 let dokonce téměř o třetinu!

U jednorázové investice (viz 2. tabulka) je rozdíl ještě větší: za 30 let je rozdíl 32,5 %, a na 40 let dokonce více než 45 %!

A když se dobře rozhodneme a na poplatcích ušetříme 2 %?

Rozdíly jsou ještě větší – při pravidelné investici budeme za 30 let mít o téměř 40 % více. Nižší poplatek u jednorázové investici nám za 30 let přinese více než čtyřnásobek investované částky (místo 574 000 Kč budeme mít 1 006 000 Kč)!!!

Určitě vás nepřekvapí, že manažerské poplatky (lépe řečeno TER) jsou pro nás jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru akciových fondů. Doporučujeme jen takové fondy, které mají TER do 2,5 %. (Náš základní fond Franklin Mutual Global Discovery má TER 1,84 %).

Zajímáte-li se o dlouhodobé investice, přijďte na naše workshopy, které pořádáme každý měsíc v Praze, Brně a Ostravě.

Přeji vám co nejvíce správných investičních rozhodnutí.

Karel Kořený, European Financial Planner

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů