Kam dětem odkládat peníze, aby si je užily?

<< čas čtení: 2 minuty >>

Když se nám v roce 1990 narodila dcera, prababička jí věnovala 500 korun k uložení na vkladní knížku. A každý rok při oslavě narozenin nezapomněla přidat další pětistovku. Protože postupně přispívali i ostatní prarodiče, museli jsme začít uvažovat — kam se všemi těmi penězi?

Bylo nám totiž jasné, že vkladní knížka není ten nejlepší finanční instrument. Kdybychom peníze dávali právě tam, inflace by je postupně znehodnocovala.

A dcera by nám rozhodně nepoděkovala. Proto jsme jí začali peníze ukládat do akciových fondů, čímž jsme získali jistotu, že peníze od babiček a dědečků v budoucnosti svou hodnotu nejenže neztratí, ale dokonce ještě pěkně vydělají.

Proč se akciové fondy vyplatí?

Když budeme 20 let každoročně investovat 5 000 Kč do akciového fondu s průměrným výnosem 10 %, budeme mít na konci období 286 000 Kč (vložili jsme celkem 100 000 Kč, takže máme téměř trojnásobek). Pokud bychom ale ty samé peníze dali na vkladní knížku s úročením 1 %, vyděláme svým dětem „jen“ 109 300 Kč.

Optimální variantou v takovém případě není ani pořizování stavebního spoření nebo investování peněz do penzijních fondů. Přesto, že mají státní podporu. A podobně špatně je na tom i životní pojištění se spořením (kapitálové nebo investiční) — málo vydělá a dá se špatně vybírat. Jde totiž primárně o pojistný a ne investiční finanční produkt. Investice do akciových fondů je ve srovnání s těmito možnostmi podstatně výnosnější a při dlouhém investičním horizontu (minimálně nad 15 let) i dostatečně bezpečná. Děti navíc mohou tuto investici po dosažení např. 20 let kdykoliv vybrat, ať částečně, nebo zcela.

Pokud tedy chcete peníze pro své děti nebo vnoučata vhodně uložit a co nejlépe je zhodnotit, pamatujte, že vkladní knížka, stavební spoření ani investiční pojištění nejsou to pravé. I když se tak často tváří. Tou nejlepší investiční volbou při dlouhodobém časovém horizontu jsou akciové fondy. Naše dcera vám to dnes ráda potvrdí.

Karel Kořený

Titulní fotografie: webová stránka pixabay.com

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů